Filozofia drevenej misky

Je v tom niečo nádherné a uspokojujúce, keď začínate s kusom stromu a pomocou jednoduchých starých nástrojov len za použitia vlastnej sily vytvárate v dreve rôzne tvary a objekty. A nezáleží, či použijete sekeru, dláto, hoblík či iné ručné nástroje.  Tiež je vlastne jedno, či výsledný výrobok je malá lyžička na naberanie cukru do kávy, alebo veľká misa na ovocie. Vytváranie vecí s našimi rukami je dobré pre naše telo, srdce a dušu. A ta vôňa dreva... Moja hlava si pri tejto činnosti oddýchne viac ako pri pozeraní filmu, alebo čítaní knihy. Vyrezávanie drevených misiek je úžasná vec. 

lyžička v miskeZ dnešného uponáhľaného sveta, plného plastov a umelých materiálov sa drevo vlastne takmer úplne vytratilo. A nie je to tak dávno, čo takmer všetci v Európe jedli a pili každý deň z drevených misiek. Boli to nádherné, funkčné misy, ladných a jednoduchých sedliackych tvarov. Drevo nahradili moderné materiály ako kov a umelé hmoty a aj dnešný "drevený" nábytok je zhotovený z veľkej časti z plastov a umelých materiálov. A pritom vedecké štúdie ukázali pozitívne účinky "živých" materiálov. Má to aj svoje logické vysvetlenie. Na rozdiel od plastu, strom rastie cez energiu získavanú zo slnka, vzduchu a zeme, táto sa do dreva ukladá a drevo nám ju pri dotyku vydáva späť. Ľudia potrebujú viac dreva vo svojom živote, vo svojich príbytkoch na zníženie stresu z tejto uponáhľanej doby. Je jasné, že každý chce mať moderný nábytok, modernú podlahu a moderný život, ale oživiť interiér kúskom prírodného živého materiálu nemôže byť na škodu. Misa na ovocie či oriešky, prípadne nástenné hodiny s výraznou kresbou dreva nezaliatú epoxidovými lakmi oživia interiér aj tej najmodernejšej domácnosti. Možno aj preto ľudia začínajú mať záujem o tieto doplnky a rastie záujem o remeselnú výrobu takýchto produktov. 

Z toho dôvodu aj vznikol projekt drevená miska. Mojou filozofiou je používať pri práci čo najmenej umelých materiálov, pri dreve používam drevo nie priemyselne vyťažené ale zbierané ako odpadové, vhodné na kúrenie. Stromy použité na výrobu produktov využívam ovocné, ktoré niekomu dávali úrodu, tieň a pohladenie pre oči. Pretvorením pňa na drevený výrobok dávam drevu ďalší život, ktorým strom pokračuje možno v inej domácnosti, ale svojmu užívateľovi určite robí radosť. Preto na týchto stránkach nehľadajte výrobky z exotických drevín, vyťažených na druhom konci sveta a s veľkými nákladmi a značnou stopou na životnom prostredí dovezených k nám. Je pravda, že aj dotyk takéhoto dreva dušu pohladí, ale aj u nás na Kysuciach máme krásne a úžitkovo funkčné dreviny. 

Nemám v úmysle ľudí presviedčať o funkčnosti drevených výrobkov v domácnosti a kuchyni. Len málokto ocení to potešenie jedenia z dreva, ktoré je teplé a mäkké, avšak na údržbu pracnejšie ako keramické taniere a poháre. Z toho dôvodu misky mnou vyrábané plnia skôr dekoračnú funkciu ako misy na ovocie, chrumky, čipsy, sladkosti, či len na ozdobné kamienky v obývacej izbe.